به ما بپیوندید :

بررسی دلایل لگ شدن در بازی های آنلاین

تاریخ : ۲۷ شهریور 
موضوع : آموزش ها
8870 بازدید

در این پست میخواهیم به دلایل لگ و یا مشکلات گیر و هنگی بازی ها بپردازیم.

لگ شدن بازی های آنلاین ناشی از دو مورد کلی است:

۱- مشکل Ping یا latency

۲- مشکل FPS یا همان (Frames per second)

مورد اول مشکل Ping یا latency

همان طور که می دانید برای بازی های آنلاین نیازمند پینگ مناسب یا همان تخیر کم ارتباط با سرور و همچنین تقریبا ثابت هستیم برای بررسی این که مشکل از طرف ما هست یا خیر اولین گزینه چک کردن پینگ از بازی هنگام اتصال به سرور است برای این مساله برای اکثر بازی های فاکتوری به نام Ping و یا latency وجود دارد که با استفاده از می توان پی برد کیفیت اتصال شما به سرور بازی چگونه است. این مقدار با عدد مقدار دهی می شود و هرچقدر کم تر باشد بهتر است.

برای مثال سرور های کانتر Left 4 Dead و به صورت کلی محصولات شناخته شده شرکت Valve با فاکتوری به نام Ping کیفیت اتصال شما را نشان می دهند و بعضی از بازی ها با latency این مقدار را نمایش می دهند.

Ping واحدی برای اندازه گیری مقدار زمان ارسال یک پکت اطلاعاتی از مبدا و برگشت آن از سمت مقصد می باشد و واحد اندازه گیری آن milliseconds (ms) یا میلی ثانیه است.

اکنون باید ببینیم این گزینه کجا وجود دارد و چگونه می توان آن را بررسی کرد؟

عموما وقتی که شما به سرور متصل هستید با فشردن کلید tab می توانید این مقدار را با عناوین ذکر شده در بالا (Ping یا latency) مشاهده کنید.

همان طور که در تصاویر بالا مشاهده نمودید فاکتور ping و همچنین ping بازیکنان متصل به سرور در تب لیست بازی مشخص است.

در سرور های ما پینگ ایده آل بین ۲۰ تا ۷۰ است و می توان بدین شکل بازه تعیین کرد:

 • پینگ زیر ۲۰ عالی
 • پینگ بین ۲۰ تا ۷۰ خیلی خوب
 • پینگ بین ۷۰ تا ۱۰۰ خوب
 • پینگ بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یک مقدار بد
 • پینگ بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ بد
 • پینگ ۳۰۰ به بالا خیلی بد

البته باید این را در نظر داشته باشید که هر بازی به چه مقدار پینگ نیاز دارد بازی هایی که عکس العمل در آنها فاکتور اول است پینگ کم مهم است مثل باز های شوتری مثل کانتر اما بعضی بازی ها مثل ماینکرافت زیاد مقادیر بالا برای آن صدق نمی کند و شاید حتی محسوس هم نباشد.

 • بعضی از بازی ها دارای امکانات پیشرفته تر برای برسی Ping یا FPS هستند مثال شما در سرور های کانتر با دستور net_graph 1 می توانید پینگ را real time یا در آن واحد مشاهده کنید و دقیق تر به بررسی این موارد بپردازید پیشنهاد می شود حتما از این دستور استفاده کنید کافیست تا این دستور را در کنسول بازی تایپ کنید و enter بزنید.

حال شما دریافتید که پینگ شما مناسب نیست و باید بررسی کنید که مشکل از کجاست اکنون به بررسی دلایل پینگ بالا می پردازیم:

 • ابتدایی ترین دلیل پایین بودن سرعت اینترنت شما است برای دریافت مقدار دقیق سرعت اینترنت کافیست یک بار تست سرعت از سایت speed test انجام دهید.

این سایت بهترین سرور را توسط الگوریتم های صلاح دید خود در نظر گرفته و سرعت اینترنت شما را بر حسب آن می سنجد همانطور که مشاهده می کنید در تست گرفته شده پینگ ۲۴ میلی ثانیه سرعت دانلود ۸٫۶۸ مگابیت و سرعت آپلود ۰٫۹۳ مگابیت بر ثانیه می باشد.

 • دانلود در حین بازی : گاهی اوقات در حین بازی سایر دیوایس های درون شبکه اقدام به دانلود می کنند مثال فرد دیگری با کامپیوتر یا با گوشی به وای فای متصل است و از تمامی پهنای باند استفاده می کند که منجر به افت سرعت اینترنت و بالارفتن پینگ است و یا دانلود درهنگام بازی توسط سیستم شما باعث بالا رفتن پینگ می شود گاهی اوقات سرویس های background ویندوز مثل ویندوز اپدیت و یا سایر نرم افزار هایی که قابلیت آپدیت خودکار آنها روشن است در حال استفاده از اینترنت هستند پیشنهاد می شود از نرم افزار DU Meter به جهت مانیتور نمودن میزان مصرف اینترنت استفاده نمایید.
 • استفاده از ابزار های پراکسی و یا فیلتر بشکن باعث می شود تا ترافیک شما مسافت بیشتری را طی کند تا به مقصد برسد لزار به هیچ وجه از چنین ابزاری هنگام بازی استفاده نکنید!
 • دور بودن سرور به لحاظ بعد فیزیکی نیز یکی از عوامل تاخیر در پینگ است اما این نکته قابل ذکر است که سرور های این سایت همه گی در ایران هستند و این مورد شامل سرور های ما نمی شود.
 • وجود برخی مشکلات شبکه ای بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده : یعنی شما تست سرعت اینترنت گرفته اید و تست سرعت خوب بود اما در سرور همچنان پینگ شما بالا است و لگ هستید در این گونه موارد باید بررسی نمود که راه ارتباطی شما و سرور در کدام یک از مراحل انتقال دیتا دچار مشکل است برای این امر شما باید از ISP یا Internet service provider یا همان شرکتی که از آن اینترنت می گیرید تماس بگیرید تا راه ارتباطی بین شما و مقصد را بررسی نموده و نتیجه را به شما گزارش دهند.
 • گاهی اوقات فکر می کنید که ممکن است ایراد از سرویس دهنده یا همان سرور بازی باشد برای این که بتوانید این موضوع را به درستی تشخیص دهید کافی است تا از یکی از افرادی که در سرور بازی می کند بپرسید که او نیز در بازی چنین مشکلی دارد یا خیر.
 • در پایان پس از بررسی موارد بالا آموزش بهینه سازی پینگ در بازی که برای سرور های CSGO است و توسط کاربران تست شده استفاده کنید اما توجه کنید این آموزش معجزه نمی کند و ممکن از خیلی تاثیر نداشته باشد.

مورد دوم FPS یا همان (Frames per second)

دلایل این مورد خیلی بیشتر از دلایل مورد اول است.

FPS یا همان (Frames per second) واحدی است برای اندازه گیری یک فرم بر ثانیه که در عموم بازی ها این مورد مستقیما قابل مشاهده نیست و باید با استفاده از دستور خاصی FPS را مشاهده کرد مثال در بازی ماینکرافت با کلید F3 ور در بازی کانتر با وارد کردن دستور net_graph 1 می توان FPS را مشاهده کرد و تغییر مقدار ۱ به صفر مثل net_graph 0 این مورد دیگر قابل مشاهده نیست.

FPS در بازی هر چقدر که بالا تر باشد بهتر است و هرچقدر که پایین تر باشد بازی کند تر و لگ تر است.

همان طور که در مورد Ping بیان شد فاکتور FPS برای هر گیم تاثیر خاص خود را دارد به عنوان مثال FPS پایین در بازی های Racing یا همان ماشین سواری خیلی بیشتر محسوس و قابل مشاهده است تا بازی هایی که عکس العمل کمتری نسبت به بازی های ماشین سواری دارند به همین دلیل نمیتوان مدار معینی را برای FPS مشخص نمود وباید FPS مخصوص آن بازی را مثال زد مثال در بازی هایی ماشین سواری FPS ایده آل حدود ۲۰۰ است اما در بازی های شوتر مثل کانتر FPS ایده آل میتواند حدود ۱۰۰ باشد حتی معیار FPS در بازی های شوتر اول شخص مثل کانتر و شوتر سوم شخص مثل max payne و امثاهم هم متفاوت است.

اما برای کانتر حدودا می توان گفت:

 • FPS بالای ۱۰۰ عالی
 • FPS بین ۵۰ تا ۱۰۰ خوب
 • FPS بین ۵۰ تا ۴۰ متوسط
 • و FPS زیر ۴۰ بد است

حال به بررسی مواردی که باعث افت FPS می شود می پردازیم:

 1. ابتدایی ترین دلیل عدم وجود سخت افزار مناسب برای این بازی است شما می توانید با استفاده از این سایت در یابید که بازی مد نظر شما نیاز به چه مقدار منابع سخت افزاری دارد.
 2. یکی از دلایل FPS پایین درگیر بودن هارد هنگام خواندن و نوشتن مطالب سنگین ، کپی کردن فایل های حجیم هنگام بازی ، بکارگیری هارد توسط سیستم عامل به جهت انجام عملیاتی مثل ویندوز آپدیت و یا سایر عملیاتی که باعث می شود که هارد درگیر چندین پراسس شود.
 3. اسکن آنتی ویروس و واکاوی سیستم هنگام بازی
 4. عدم آپدیت درایور گرافیک
 5. عدم سوییچ کارت گرافیگ روی گرافیگ قدرتمند که شامل افرادی می شوند که لپتاپ دارند.
 6. بازی هنگام متصل نبودن شارژر لپتاپ در بعضی از مدل های لپتاپ
 7. نداشتن سیستم عامل مناسب و سازگار با آن بازی
 8. عدم کشش منبع تغزیه سیسم درهنگام فول لود شدن گرافیک
 9. دمای بیش از حد سیستم شامل CPU یا گرافیک
 10. و همچنین بالا بودن تنظیمات گرافیکی بازی که درتوان پردازش کارت گرافیک نیست.
 11. رکورد با نرم افزار هایی همچون bandicam هنگام بازی روی FPS تاثیر دارد.
 12. و سایر موراد دیگر که در صورت مشاهده به لیست اضافه خواهد شد.

همان طور که در مورد دوم بیان شد درگیری هارد به هر نحوی خصوصا برای افرادی که سیستم عامل و بازی این فراد روی یک هارد قرار دارد باعث افت FPS خواهد شد. بدین منظور ابتدا یک بار هارد خود را با ابزار disk defragmenter که در ویندوز وجود دارد و احتیاج به نصب نیست یک پارچه سازی کنید با ابزار resource monitor که در task manager وجود دارد میزان خواندن و نوشتن هارد را مشاهده کنید.

لازم به ذکر است دوستانی که دارای ویندوز ۸ به بالا هستند مقدار خواندن و نوشتن هارد را میتوانند از طریق task manager مشاهده کنند.

در صورت مشاهده ی نرم افزار یا پروسس سیستمی که منابع سیستم شمارا درگیر کرده است میتوانید آن پروسس را End task کنید.

یعضی از آنتی ویروس ها مرتب در حال اسکن سیستم هستند و هارد را بی کار نمیگذارند شما می توانید این مورد را از روش ذکر شده دربالا بررسی کنید که آیا آنتی ویروس منابع سیستم را درگیر نموده یا خیر اما به صورت کلی توضیه می شود که آنتی ویروس را در هنگام بازی روی حالت Gamer mode قرار داده یا خاموش کنید.

اگر گرافیک شما آپدیت نیست آن را آپدیت کنید شما می توانید از این پست به منظور آپدیت گرافیک خود استفاده کنید.

گاهی اوقات مشاهده می شود که لپ تاپ ها دوگرافیک دارند و شما مطمن نیستید که بازی هم اکنون با کدام یک از گرافیک ها در حال پردازش است و یا احساس میکنید که سیستم عامل عمل سوییچ گرافیک را روی گرافیک قدرتمند تر انجام نمیدهد بدین منظور میتوانید با استفاده از آموزش سوییچ کار گرافیک ها این مورد را برطرف سازید. همچنین بعضی از لپتاپ ها برای پردازش بار سنگین باید به شارژر متصل باشند تا از نهایت حد توان سخت افزاری آنها استفاده شود.

برای مشاهده ی این مورد که برای بازی مد نظر شما چه سیستم عاملی مناسب تر است و یا بازی چه سیستم عامل هایی را پشتیبانی میکند این سایت را مشاهده کنید.

دمای بیش از حد قطعات همانگونه که بیان شد از موارد تاثیر گذار است برای مشاهده ی دما می توانید از نرم افزار CPUID HWMonitor Pro استفاده کنید.

بالاتر بودن تنظیمات گرافیک بیش تر از توان گرافیک عوامل مهمی در این زمینه است شما پس تنظیمات را روی بهترین حالت تنظیم کنید این پست به شما کمک می کند تا موارد تنظیمات گرافیک را بهتر بشناسید.

 

 

نظر بدهید